Ljuskrona 1800-tal

Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Arviointi

10 000 SEK

Kuvaus

LJUSKRONA, 1800-tal, barockstil, för 8 ljus, märkt med årtalet 1698 samt med texten "DENA . KRONA . ÄR . AF . MIG. PETER . VIDBERG . OCH . KRISTINA . KIEMPE...TIL PRUDNA . FÖR . AFRT(?) DEN . 23 . APRIL . A . 1698", försilvrad mässing, höjd ca 63, diameter 56 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Kuntoraportti

Lagning (fäste till ljusarm samt ljusarm), slitage

730316

Päivämäärä:

2020-01-30