Fotografier Stockholm 29 st

Fotografier Stockholm 29 st
Fotografier Stockholm 29 st
Fotografier Stockholm 29 st
Fotografier Stockholm 29 st
Fotografier Stockholm 29 st
Fotografier Stockholm 29 st

Klubbat för:

1 800 SEK

2 000 SEK

ÄLDRE FOTOGRAFIER STOCKHOLM (29). Flertalet ca 1880-90. 16 silvergelatinfotografier monterade på kartong, 1 kabinettsfotografi (Hasselbacken). Bl.a. av Dahllöf, Thorncliff, Lindahl, Bergström, Jaeger.
Vyer från Ulriksdal, Drottningholm, Norrbro, Söder, Grand hotel, Nationalmuseum, Kungliga slottet, Helgeandsholmen m.fl.
4 st. senare kopior.
8 st senare kopior av Ossian Åkerlind (1879-1956), stämpel på baksidan Ossian Åkerlind, Stockholm "Söderkåkar". Bilder från 1920-talet.

29 fotografier totalt.

Några blekta, några smärre skador.

730396

2020-01-31