Karmstol gustaviansk
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtölj, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, framtagen orgianlfärg, klädd i naturfärgat linne, sitthöjd ca 40, höjd 86 cm
Retuscher, omklädd, mindre lagningar
730429
2020-02-02