Karmstol gustaviansk

Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtölj, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, framtagen orgianlfärg, klädd i naturfärgat linne, sitthöjd ca 40, höjd 86 cm

Retuscher, omklädd, mindre lagningar

730429

2020-02-02