Bojan Kina Kangxi
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), ovoid form, dekor av uppställda ting samt attribut i underglasyrblått, botten med dubbla cirklar, höjd ca 16 cm
PROVENIENS: Inköpt på S. Magaliff Antik-, Konst & Juvelaffär, Regeringsgatan 25, Stockholm
Glasyren med slitage, spricka, nagg, repor, slitage, tillverkningsskador
730538
2020-02-04