Gustav Vasas bibel 1540-41

Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41

Klubbat för:

56 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

GUSTAV VASAS BIBEL. Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swensko... Uppsala (G. Richolff) 1540-41.

Liten folio (310x195 mm.). 760 (av 762, blad II i Första Mosebok och sista blanka saknas) blad. Titelbladet till Gamla Testamentet och Nya Testamentet inom breda figurativa träsnittsramar. Träsnitt (delvis helsides) i texten (titelblad till Gamla Testamentet defekt med bildförluster, fläckar, uppfodrat, till Nya Testamentet med liten reva i nedre marginal, fläckat). Ca 10 blad i Gamla Testamentet i början skadade och delvis reparerade med text- o. bildförluster, ca 30 skurna i marg. eller tagna från annat ex., 8 sista bladen i Nya Testamentet lagade med delvisa text- o- bildförluster, ca 8 blad i slutet skurna i marginal eller tagna från annat exemplar. Utöver detta enstaka revor, marginaltexter oskadade.

Samtida hårt skadat (delvis brandskadat) rikt blindpressat mörkbrunt skbd, på pärmarnads mittfält blindpressat Vasa-vapen, spännen o. beslag saknas (1 beslag finns), senare blank rygg m. fyra upphöjda bind. Fuktskador, fläckar. Gamla marginalanteckningar. Namnteckning på titelblad till Gamla Testamentet, namnteckningar och tillskrifter på försättsblad och pärmarnas insidor. Inklistrade katalogurklipp på bakre pärmens insida. Med Roman Kaczmars stämplade exlibris.

Collijn II s. 88-104, Darlow-Moule 8808.

Ur Roman Kaczmars bibliotek.

Blad II i Första Mosebok och sista blanka saknas. Titelblad till Gamla Testamentet defekt med bildförluster, fläckar, uppfodrat, till Nya Testamentet med liten reva i nedre marginal, fläckat.
Övrigt se text.

730540

2020-01-31