Svenskt 1500-talstryck av Laurentius Petri 1571

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LAURENTIUS PETRI. Then swenska kyrkeordningen. Stockholm (A. Laurentszon) 1571.

Liten 4:o (ca 172x130 mm.). (11, saknar sista blanka bladet), I-XCIIII bl. 1 träsnittsillustration i texten.
Något senare (1600-tal) brunt skbd. nött, småsprickor i falsarna, rygg m. blindpressad dekor o. fem upphöjda bind, helt guldsnitt.
Titelbladet lagat i nedre yttre hörn. Sista bladet lagat i marg. Några blad m. revor eller lagade dito i yttre marginal. Blad LXXXIX-XC med större bläckfläckar, några blad med små dito. Sista 2 bladen fuktfläckade i nedre marginal. Enstaka brunfläckar. Nära samtida marginalanteckningar.
Gammal anteckning på titelbladet. Gamla namnteckningar på främre pärmens insida.

Collijn II:393-396.

Collijn II: 393-396.

Proveniens: Ur Ove Hasslers bibliotek (1904-87), domprost i Linköping, och dennes son, Eivind Hassler (1939-2009).

Se text

730556

2020-02-02