Silverbestick Jacob Ängman "Rosenholm"

Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman
Silverbestick Jacob Ängman

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, silver, GAB, Stockholm omkring 1960-tal, bestående av: 10 bordsgafflar, 10 bordsknivar, 10 bordsskedar, 10 efterrättsskedar, 10 förrättsknivar, 13 förrättsgafflar, 12 kaffeskedar, total vikt exklusive knivar med rostfritt blad ca 1481 g

Bruksslitage, svagt oxiderat silver

731080

2020-02-01