Tekanna med rechaud silver 1800-tal, Zethelius

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TEKANNA på RECHAUD, silver, Fredrik & Wilhelm Zethelius, Stockholm, 1842, bukformad kanna, livet med breda godronner, lockknopp i form av blomster, fällbar hänkel med rikt cicelerad och graverad blomsterdekor samt delvis i tsvärtat trä med träskuren dekor av musselformationer samt blomster, underdel med rik dekor av delvis genombrutna akantusslingor, löstagbar brännare, underdel med gåvogravyr "Åt Borgmästaren och Riddaren Franz von Scheele af tacksamma Elever 1847", höjd inklusive uppfälld hänkel ca 37 cm, total vikt ca 1840 g

Proveniens: Ätten von Scheele, i arv till nuvarande ägare.

Mindre slitage/bucklor, brännare saknar mindre del för veke

731385

2020-02-01