Byrå i rokoko
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med olika träslag, beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, höjd ca 86, 119x64 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Den adliga släkten Hjärne
Kompletterad, ett lås löst, skiva sannolikt omfanérad, fanerskador och torrsprickor
731735
2020-02-03