Tallrikar, etagère, Svenskt Tenn

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 st, etagère, blå glasmassa, troligen Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk, ca 30x22 cm, höjd ca 3 cm, Etagère Blått glas med genomgående handtag, tillverkad vid Gullaskruf eller Reijmyre glasbruk, höjd ca 35 cm, 30x22 cm

Historik:Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik men kan med fördel även användas för frukt och kakor

smärre bruksslitage, repor, smärre avslag

731759

2020-02-02