Rosenholm silverbestick 105 delar
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick,105 dlr, silver, GAB, Stockholm, 1930-/40-tal, bestående av: 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matskedar, 12 dessertgafflar, 12 dessertknivar, 5 plockgafflar, 2 smörknivar, 1 såsslev, 1 ostkniv, vikt exkl knivar ca 2545 g, medföljer 2 smörhundar, silver, vikt ca 21 g
ca 20 delar med monogramgravyr, bruksslitage
732117
2020-02-12