Jardinier i silver

Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver
Jardinier i silver

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JARDINIÈRE, silver 800, med glasinsats, nyrenässans, Tyskland, stämplar Humbert & Sohn, med alliansvapen för von Eckermann och von Hallwyl, längd ca 52 cm, vikt utan insats 1047 g

Ebba von Hallwyl, äldsta dottern till Walther och Wilhelmina, gifte sig med Wilhelm von Eckermann 1886. Sannolikt är detta föremål från dessa två ätters förening.

Glasinsats med nagg

732388

2020-02-03