Blå eld servis
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
4 500 SEK
HERTHA BENGTSSON (1951-1971): Blå Eld, i blått, vitt och rött, servisdelar, 61 st, flintporslin, Rörstrand, 19 koppar med fat (olika modeller) mått höjd 6,5-7 cm, fat: diameter 14-15.5 cm, 12 frukost/soppskålar ca 19 cm, 2 djupa mattallrikar ca 20,5 cm, 2 skålar ca 13-20 cm, 18 mattallrikar ca 23 cm, 4 skålar ca 25 cm, 2 uppläggningsfat ca 24 cm, uppläggningsfat ca 29 cm, kanna.
Nagg på 2 koppfat och 1 mattallrik, bruksslitage
732651
2020-02-05