Blå eld servis

Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis
Blå eld servis

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

4 500 SEK

HERTHA BENGTSSON (1951-1971): Blå Eld, i blått, vitt och rött, servisdelar, 61 st, flintporslin, Rörstrand, 19 koppar med fat (olika modeller) mått höjd 6,5-7 cm, fat: diameter 14-15.5 cm, 12 frukost/soppskålar ca 19 cm, 2 djupa mattallrikar ca 20,5 cm, 2 skålar ca 13-20 cm, 18 mattallrikar ca 23 cm, 4 skålar ca 25 cm, 2 uppläggningsfat ca 24 cm, uppläggningsfat ca 29 cm, kanna.

Nagg på 2 koppfat och 1 mattallrik, bruksslitage

732651

2020-02-05