Stolar gustavianska 1700-tal
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 2 st., 1700-talets slut, gustavianska, varav ett stockholmsarbete, den "Svenska modellen", genombruten ryggbricka med baluster, skuren dekor, klädda i domestik, en signerad IMS (Jacob Malmsten), sitthöjd ca 40-44 cm
Slitage, senare bemålning, färgbortfall, sprickor
732849
2020-02-05