Jacques Theodore Coinchon

Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon
Jacques Theodore Coinchon

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JACQUES THEODORE COINCHON (Frankrike 1814-1881): Pojke spelande aulos flöjt och sittande på en lejonfäll (ung Herkules?), Signerad och daterad Coinchon scp. 1858, gjutarmärkt Amand - Vêtu. Fab t de Bronzes. Paris. Brunpatinerad brons, höjd 89 cm

PROVENIENS: Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län

733007

2020-03-08