Emile Gallé vas
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMILE GALLÉ (Frankrike, 1846-1904), vas, dekor i emalj, 1800-talets slut, art nouveau, signerad E. Gallé Nancy, höjd ca 11 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift Albert Edelfelt (1854-1905), gåva till inlämnarens mormor på Haikko herrgård, Borgå (villa Edelfelt)
733141
2020-02-05