Emile Gallé vas

Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas
Emile Gallé vas

Klubbat för:

3 000 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

EMILE GALLÉ (Frankrike, 1846-1904), vas, dekor i emalj, 1800-talets slut, art nouveau, signerad E. Gallé Nancy, höjd ca 11 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift Albert Edelfelt (1854-1905), gåva till inlämnarens mormor på Haikko herrgård, Borgå (villa Edelfelt)

Zustandsbeschreibung

733141

2020-02-05