Historiska samlingar och handlingar

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

(ADLERSPARRE, CARL, utg.).(7). Historiska samlingar. I-IV (V utkom). Stockholm (Joahan A. Carlbohm) 1793-1812.

8:o (ca 180x105 mm.). 1 utvikbar graverad plansch.
Gröna lätt nötta samtida pbd, blekta ryggar. Röda stänksnitt. Titelblad t. d. I med lagad reva i nedre del. Enbstaka brunfläckar. 4 vol. +

(ADLERSPARRE, GEORG, utg.). Handlingar rörande Sveriges äldre, nyare och nyaste historia, samt historiska personer. Utgifna af et sällskap. I-VI (av 9). Stockholm (L. J. Hjerta) 1830-31.

8:o (ca 185X113 mm.).
Bruna något nötta samtida hfrbd, guldornerade ryggar, 2 m. små skador i övre kant, stänksnitt. 7 vol.

Det andra arbetet Setterwall 195. Åhlén 18:115. Urkundssamling, med tonvikt på tidigt 1800-tal med även en hel del äldre urkunder.

Se text

733202

2020-02-29