Koran arabisk handskrift 1800-tal
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KORAN HANDSKRIFT 1800-tal. Arabisk handskrift, troligen 1800-tal.
Totalyta ca 165 x 110 mm, textyta ca 125 x 68 mm. Omfattande ca 290 blad. Text i svart tusch på vaxat papper, med röda markeringar och punkter i guld, inom ram med guld och rött, några blad med blommor i marginal. Titeluppslaget med ramverk i svart, blått, rött och guld. Anteckning på baksidan av titelbladet.
Senare dekorerat klaffband i klot.
Senare band. Titeluppslag med skadat respektive saknat hörn, text delvis solkad och fläckad, några lagningar i marginal, visst kladd i marginal. 4 blad lagade med japanpapper, 3 blad skadade med viss textförlust.
733211
2020-03-22