Epharim Ståhl taburetter
Klubbat för:
14 500 SEK
12 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (2) (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), 1 par taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, hörnfleuronger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, bemålade i vitt och guld, sitthöjd ca 43 cm
Bruks och åldersrelaterat slitage
733390
2020-02-10