Epharim Ståhl taburetter

Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter
Epharim Ståhl taburetter

Klubbat för:

14 500 SEK

12 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (2) (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), 1 par taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, hörnfleuronger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, bemålade i vitt och guld, sitthöjd ca 43 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage

733390

2020-02-10