Spelbord tidigt 1800-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, tidigt 1800-tal, sengustavianskt, mahogny samt masurbjörk, spelbräda i masurbjörk för schack, undertill spelplan för backgammon, 16x2 rund små pjäser, utdragsskivor på vardera kortsida, höjd ca 70,5, 82x47 cm
Senare skiva, faneravslag, smärre avslag, smärre torrsprickor, bruksslitage
733604
2020-02-10