Brosch blomformad med tre droppar
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BROSCH, 14 k guld och silver, sekelskifte 1800/1900, stiliserad blomformad med tre droppar, rosenslipade diamanter, totalt ca 4,10 ct, varav en gammalslipad ca 0,70 ct, kvalité TCr-Cr(I-J)/VVS2-I, mått ca 26x45 mm, totalvikt ca 9,5 g
Omtanke
Åldersrelaterad slitage, senare broschfäste, mindre skador/lagningar
733835
2020-02-11