Fåtölj Glostrup Møbelfabrik Danmark
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJ, Glostrup Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal, teakbestad ek, stoppad och klädd rygg, knapphäftad sittplymå, sitthöjd ca 37 cm.
Glostrup Møbelfabrik hade flera kända designers knutna till sig, så som Grethe Jalk, Hans Olsen och Svend Age Eriksen.
Slitage, fläckar, repor, plymå med torkad stoppning, plymå saknar några knappar, textil på sitsen under plymån saknas. Renoverad och kompletterad sits.
733893
2020-02-22