Dosa Alexander I

Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I
Dosa Alexander I

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DOSA, Ryssland 1800-talets första kvartal, karelsk masurbjörk fodrad med sköldpadd, locket med infattad medaljong av brännförgylld mässing föreställande tsar Alexander I av Ryssland (1777-1825), efter Morel, inskription ALEXANDER.I. IMP. RUSSORUM., höjd 2,3, diameter 8,5 cm

PROVENIENS

Smärre skador, glas saknas

734214

2020-03-08