Bägare 2 st silver J P:son Berg Norrköping 1759

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JOHAN PETTERSSON BERG, bägare, 2 st., silver, Norrköping 1759, räfflad fot, runt mynningen stämplad bård, invändig förgyllning, höjd 9,5 resp. 10,5 cm, vikt 74 resp. 109 g

PROVENIENS

livet med senare svisselerad blomdekor
graverat monogram GS i botten

734224

2020-03-08