Kalkar 1 par och kalk silver Strängnäs/Västervik
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KALKAR, 1 par och KALK, silver, kalkar, 1 par av Carl Petter Öberg, verksam i Strängnäs 1810-20, kvadratisk fot med gallerkant, svisselerad dekor, i botten infällt mynt med Gustav IV:s bild, höjd ca 10,5 cm, vikt 91 g, kalken av Håkan Dahlman, verksam i Västervik 1816-32, rund fot, invändigt förgylld, höjd 12,8 cm, vikt 64 g
PROVENIENS
kalkarna med monogramstämpel i botten
alla med graverat monogram GS
734227
2020-03-08