Dosor 3 st silver Karlshamn/Ulricehamn/Sverige

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

DOSOR, 3 st., silver, en med otydlig stämpel, Sverige 1700-talets mitt, rund med fällock, locket med reliefdekor, invändigt förgylld, diameter 5,2 cm, höjd 2,7 cm, vikt 53 g, en vinaigrettedosa av Johannes Lyberg, Ulricehamn 1817, oval, invändigt förgylld, 3,3x2,7 cm, vikt 17 g, en oktogonal dosa av Johan Blom, Karlshamn 1885, graverad dekor av träd och hus, på locket infälldblombild under glas, förgylld, diameter 4 cm, höjd 3,4 cm, vikt 32 g

PROVENIENS

slitage
de två första med graverat monogram GS och den tredje med graverat S

734228

2020-03-08