Skrivbord Louis XV-stil
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBORD, Louis XV-stil, Frankrike omkring 1900, fanerat med jakaranda, stomme i ek och furu, förgyllda beslag av brons i form av rocailler och växtornamentik, skinnklädd skiva med guldsnitt, sex lådor med beslagskedjor, kortsidor med kartuscher, ej tillhörande nyckel medföljer, höjd 76, 168 x 86 cm
PROVENIENS:
Gilel Storch (1902-1983), Stockholm
Slitage, ställvisa fanérskador
734272
2020-03-08