Äldre svensk topografi, 8 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE SVENSK TOPOGRAFI (8). SAHLSTEDT, MAGNUS ABRAHAM. Stora Tuna i Dahlom och Bergom Minnes-döme. Thet är: Utförlig beskrifning och underrettelse om then ort och christeliga församling, som har namn af Stora Tuna, och är belägen i Öster-dahls bergslagen... Stockholm, hos Lorentz Ludewig Grefing, 1743.
Folio. 355 x 225 mm. (18), 220, (56) s. 1 utvikbar graverad karta. Titelbladet tryckt med rött och svart. Saknar graverad plansch föreställande Stora Tuna kyrka. Nött senare halvfranskt band. Delvis fläckig inlaga, flera papperslagningar. Titelbladet uppfodrat, foderpappret utspart i versons mitt för att skona texten därstädes. Lagning med textförlust s. 121/-22, slarvigt lagad reva s. 133. Kartan uppfodrad och solkig.

CELSIUS, OLOF (pres.). / HEDENBERG, ERIK (resp.). De nobiliore antiquitate Håtunensi. Diss. Uppsala, (1749).
4:o. 188 x 153 mm. (4), 30 s. Lös i häftningen.

GEORGII, CARL FREDRIK (pres.) / BRANNIUS, LARS DANIEL (resp.). De territorio Hoeleboënsi Sudermanniae, pars prima (allt som utkom). Diss. Uppsala, (1769).
4:o. 182 x 145 mm. (6), 24 s. Tagen ur band, småfläckig, reva i titelbladet.

SCHRÖDER, JOHAN HENRIK (pres.) / BJÖRKMAN, ADOLPH ENGELBREKT (resp.). De paroecia Fjerdhundriae Simtuna. Diss. Uppsala, (1851).
4:o. 220 x 185 mm. (2), 10 s. Oskuren, revor, lösa blad.

BERGGREN, JOHAN AUGUST (pres.) / LJUNGDAHL, SAMUEL LARS (resp.). Paroeciæ Thorstunensis antiquarie, topographice et historice adumbrandæ specimen. Diss. Uppsala, 1831.
4:o. 205 x 162 mm. (2), 5- 20 s. Tagen ur band, fuktfläckad.

SCHRÖDER, JOHAN HENRIK (pres.) / DYBECK, VILHELM (resp.). De paroecia Vestmanniae Odensvi. Diss. Uppsala, (1836).
4:o. 230 x 183 mm. (4), 12 s. 1 litograferad plansch (föreställande Nogsta borg). Tagen ur band. Smärre revor.

DYBECK, VILHELM (pres.) / HOFSTEDT, GUSTAF ADOLF (resp.). De paroecia Vestmanniae Odensvi. Diss. Uppsala, 1839.
4:o. 250 x 210 mm. (2), 15-24 s. Häftad, nött i kanterna, fuktfläckad.

IHRE, JOHAN (pres.) / BAGGE, JOHAN FREDRIK (resp.). De arce Oerebroënsi. Diss. Uppsala, (1769).
4:o. 193 x 147 mm. (4), 25, (1) s. Tagen ur band.

Inalles 8 volymer. Ej i detalj kollationerade. Andra skador och defekter än angivna kan förekomma.

Se text!

734407

2020-02-12