Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄRJA, 1800-tal, för ämbetsman, tveeggad klinga, skulpterat fäste av förgylld mässing, parerplåt a clavier, kavelplattor av pärlemor, svart läderbalja med mässingsbeslag, bladets längd ca 79cm

Proveniens: Familjen Thamm, i arv inom familjen fram tills nu.

Övre mässingsbeslaget sitter något löst, bruks och åldersrelaterat slitage

734452

2020-02-14