Värja Sachsen

Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen
Värja Sachsen

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

VÄRJA, Sachsen, ca 1700, för infanteriofficer av kommendertyp, fäste av förgylld mässing, knapp med bård av lövdekor, rak tvåeggad sexsidigt slipad klinga, spår av förgylld ornering mot blånerad bakgrund, etsad dekor med monogram AR (Friedrich August I, kurfurste av Sachsen ä.k. August den starke, 1694-1733) samt Örn med Krona och RECTE FACIENDO NEMINEM TIMEAS TIMEO (Genom att handla rätt, skall du ingen frukta) samt TANDEM BONA CAUSA TRIUMPHAT (Omsider segrar den goda saken), vid fästets båda sidor syns de korsade klingorna samt Sachsens vapen. bladets längd är ca 84cm

Proveniens: Familjen Thamm, i arv inom familjen fram tills nu.

Bruks och åldersrelaterat slitage, balja saknas

734466

2020-02-14