Värja
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄRJA, Svensk, ca 1830-tal, för infanteriofficer av kommendertyp, eneggad klinga med blånerad och förgylld dekor med Carl XIV Johans monogram samt Svenska Riksvapnet, förgyllt mässingsfäste med kannellerad knapp, bladets längd ca 80cm
Proveniens: Familjen Thamm, i arv inom familjen fram tills nu.
Kavellindning av koppartråd har släppt och visar den urspurngliga kaveln i brunt skinn, bruks och åldersrelaterat slitage, kavel saknas
734469
2020-02-14