Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄRJA, Svensk, ca 1830-tal, för infanteriofficer av kommendertyp, eneggad klinga med blånerad och förgylld dekor med Carl XIV Johans monogram samt Svenska Riksvapnet, förgyllt mässingsfäste med kannellerad knapp, bladets längd ca 80cm

Proveniens: Familjen Thamm, i arv inom familjen fram tills nu.

Kavellindning av koppartråd har släppt och visar den urspurngliga kaveln i brunt skinn, bruks och åldersrelaterat slitage, kavel saknas

734469

2020-02-14