Fickur 2st
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FICKUR, 2 st, silver, omkring år 1800, spindelur, urtavlor i emalj
större fickur märkt "George Robert" på urtavla och urverk, verknr 52, ytterboett i silver diameter 53,5 mm (60 mm inkl ytterboett), nyckel medföljer
mindre fickur verknr 1552, verk märkt BI
ställning i metall medföljer
Slitage, urtavlor med skador, mindre bristning och lagning, större urverk fungerade vid enklare test, mindre fickur ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
734760
2020-02-14