Fickur 2st

Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st
Fickur 2st

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FICKUR, 2 st, silver, omkring år 1800, spindelur, urtavlor i emalj

större fickur märkt "George Robert" på urtavla och urverk, verknr 52, ytterboett i silver diameter 53,5 mm (60 mm inkl ytterboett), nyckel medföljer

mindre fickur verknr 1552, verk märkt BI

ställning i metall medföljer

Slitage, urtavlor med skador, mindre bristning och lagning, större urverk fungerade vid enklare test, mindre fickur ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

734760

2020-02-14