Äldre historia, 20 vol.

Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.
Äldre historia, 20 vol.

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE HISTORIA (20). Parti omfattande, bland annat: WESTÉN. Svenska hof-clericiets historia. Första delen, 1-2 (mer utkom). Stockholm, 1799/Örebro, 1801 (välbevarade samtida halvfranska band, garverade extra titelblad, 2 volymer), (HAMMARSKÖLD & STRINNHOLM). Skandinavien och Carl XIV Johan. Läsning för svenska medborgare af alla klasser. I-II. Stockholm, 1823-24 (något nötta samtida halvfranska band, 2 volymer), NYSTRÖM. Beskrifning af swenska hemman. Andra uplagan, rättad och tilökt. Stockholm, 1806 (samtida halvfranskt band med skadat övre kapitäl, Fleetwoods, Odensviholm, exlibris, äldre namnteckning och svartstämpel), LINNÉ. Egenhändiga anteckningar af Carl Linnaeus om sig sielf med anmärkningar och tillägg. Stockholm, 1823 (nött senare halvfranskt band, graverat titelblad, 1 litograferad och 5 graverade planscher, varav 2 med fuktrand, Karl Edvard Nylanders namnteckning), Antiquarisk tidskrift, udgivet af Det Kongelige Nordiske Oldskrift-Selskab 1852-1863. Köbenhavn, 1854-64 (samtida halvfranska band, biblioteks- och utgallringsstämplar, 4 volymer).

Med flera. Inalles 20 volymer. Ej kollationerade. Andra skador och defekter än angivna kan förekomma.

Se text!

734848

2020-02-12