Gudmund Hentze vas

Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas
Gudmund Hentze vas

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUDMUND HENTZE, vas tenn, Mogens Ballins verkstad, Köpenhamn före 1908, rund balusterform, reliefdekor av stiliserade blad och frukter, delvis förgyllda, höjd 16 cm, smärre repor, lagningar och bristning, i botten ristat årtal 1904

LITTERATUR
Vejen Kunstmuseum, Mogens Ballin´s verksted, nr 3 färgplansch, sidan 168.

734953

2020-02-08