Royal Copenhgagen Blå Blomst
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", teservis, 44 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 6 tekoppar med fat (1550), 6 assietter (1645), 6 bärtallrikar (1619), 6 äggkoppar (1568), tekanna (1788), 2 tillbringare med lock(1512), kanna med lock (1862), kanna (1609), gräddkanna (1538), sockerskål (1678), runt fat (1691), ljusstakar 1 par (1711), 2 saladièrer (1597, 8002), 2 mindre ytterfoder (8501.A), 2 par salt- och pepparkar (1876, 1706), skålfat på fot (1528), skål (1656) samt pokal (8579), assiettens diameter ca 19 cm
Nagg, vissa delar 2: a sortering, vissa delar 3:e sort.
735641
2020-02-10