Curt Burström 1960 Konkret konst
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 000 SEK
CURT BURSTRÖM (1920-1964), "Komposition 13" - Nocturne, signerad, 1960, färgakvatint, 45/150, ca 17,5x24 cm,
LITTERATUR: "I nr 5/6 av Konstvännen berättade Curt Burström om sitt arbete med färggrafiken. Bladet han just sysslade med var "nocturne", en akvatintetsning i fyra klara färger, som nu ges ut av FIB:s Konstklubb.... Curt Burström får här själv redogöra för färger och former i sitt blad:
"Det är mycket problematiskt att vilja beskriva vad som måste upplevas optiskt. Man kan naturligtvis kort och gott säga, att bilden innehåller rött, blått, grönt, gult, samt vitt och svart. Men vad säger det om bildens uttryck och färgämnenas inbördes funktion?
Eftersom det är frågan om ett koppartryck har den djupa trycksvärtan fått bilda stommen kring de skilda färgelementen. Av titeln "nocturne" kan man om man så vill, få en exotisk beskrivning om hur de olika färgerna lyser mot en natthimmel. På grund av den svarta avskärmningen i bilden kan man finna hur ssamma färg i små variationer kan öka och minska i en intensitet, som inte skulle märkas utan den skarpa avskärmningen. Man kan här tala om färgens "aktivitet" på grund av de markanta formerna".(Källa: Konstvännen 5/6 1960, Folket i Bilds konstklubb)
735760
2020-02-13