Chagall 3 vol.
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAGALL (3). PRÉVERT, JACQUES., Le cirque d´Izis. Monte Carlo (André Sauret) 1965.
4:o. Med 4 originalfärglitografier (alla) av M. Chagall, samt fotografier. Rött klotband med svart dekoration.
KORNFELD, E. W. Verzeichnis der Kupferstiche, Radierungen und Holzschnitte von Marc Chagall. I. Werke 1922-1966 (all published). Bern (Verlag Kornfeld und Klipstein) 1970.
4to. Färgplanscher o.a. ill. Grått klotband med omslag. Tryckt i 1500 ex.
Chagall. Monumental works. Ed. G. di San Lazzaro. New York (Tudor Publishing) utan år (1973).
4:o (ca 313x240 mm.). 1 dubbelsidig originalfärglitografi Marc Chagall, kol. plr o.a. ill.
Blått klotband. Skyddsomslag. Special issue of the XX siècle Review.
3 vol.
Några nötta omslag, vissa revor .
735831
2020-02-11