Orientmatta Kashan
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ORIENTMATTA, Kashan, semiantik, ca 1930-tal, figural föreställer poeten Omar Khayyam, mått 206x137 cm
Poeten Omar Khayyam, var även matematiker, filosof och astronom
Smärre slitage, blekt, slitage på fransar, ställvis mikrospår efter mal, enstaka fläckar
736078
2020-02-18