Catlins indianer 1848

Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848
Catlins indianer 1848

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

CATLINS INDIANER 1848. CATLIN, GEORGE. Nord-Amerikas indianer och de, under ett åttaårigt vistande bland de vildaste af deras stammar, upplefvade äfventyr och öden, skildrade af G. Catlin. Öfversättning från femte engelska upplagan. Stockholm, P. G. Berg, 1848. XII, 320 s. 23 handkolorerade litografiska planscher. Nött samtida halvfranskt band. Lagerfläckig text, bitvis med fuktränder i marginalerna. Planscherna (med skyddspapper) renare. Namnteckning på försättsbladet. Aug. Andréns stämplar och Arvid Wallgrens exlibris.

Svensk översättning av Anders Lindeberg (från två originaltitlar, som den fiffige Berg kombinerat). Utkom i häften 1846-48.

Se text!

736159

2020-02-12