Bägare silver Erik Lemon
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1790, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22,5 cm, vikt ca 472 g
Äldre gravyr, slitage
736190
2020-02-12