Bägare silver Erik Lemon

Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon

Klubbat för:

4 400 SEK

6 000 SEK

ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1790, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22,5 cm, vikt ca 472 g

Äldre gravyr, slitage

736190

2020-02-12