Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

4 000 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, skålslipad klinga med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, klingrygg ägarmärkt B. von Hoffsten, mässingsfäste med lejonnkappa, stålbalja med mässingsfäste, längd ca 95 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Zustandsbeschreibung

Slitage, balja med bucklor

736206

2020-05-24