Tyra Lundgren fåglar i stengods

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TYRA LUNDGREN, skulpturer, 2 st., egen ateljé, i form av fåglar, chamotterat stengods, delvis glaserad i gult, brunt, grönt, blått och beige, båda signerade med Medusahuvudet Tyra Lundgren, höjd 10 respektive 11 cm

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

Lagningar på båda näbbarna och en stjärt

736455

2020-03-08