Dessertbestick 22 delar silver
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DESSERTBESTICK, 22 delar, silver, modell franska liljan, tolv knivar med silverblad av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835, fyra gafflar av Adolf Zethelius, Stockholm 1816, sex gafflar av Adolf Zethelius, Stockholm 1807-1824, spår av förgyllning, knivarnas längd 20,5 cm, gafflarnas längd 16-16,5 cm
knivarna och fyra gafflar med vapenstämpel för friherrliga ätten Fleming
sex gafflar med stämplat monogram
slitage
736571
2020-03-08