Dessertbestick 22 delar silver

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DESSERTBESTICK, 22 delar, silver, modell franska liljan, tolv knivar med silverblad av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835, fyra gafflar av Adolf Zethelius, Stockholm 1816, sex gafflar av Adolf Zethelius, Stockholm 1807-1824, spår av förgyllning, knivarnas längd 20,5 cm, gafflarnas längd 16-16,5 cm

knivarna och fyra gafflar med vapenstämpel för friherrliga ätten Fleming
sex gafflar med stämplat monogram
slitage

736571

2020-03-08