Teckning L. Sparre, etsn. O. Hjortzberg

Klubbat för:

1 000 SEK

1 000 SEK

(2). Konstnärsfolk. Personliga minnen av bortgångna svenska konstnärer... Red. Ernst Malmberg. Uppsala (J. A. Lindblads förlag) 1942.

Liten 4:o (ca 240x180 mm.). Främre omslag.1 signerad originaletsning Olle Hjortzberg oac andra illustrationer.
Välbevarat rött skbd, guldpressade ramar, inre denteller, guldornerad rygg m. tre markerade bind, helt guldsnitt. (Rudolf Ljunghs bokbinderi, Stockholm). Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade ex., detta nummer 112. +

OHLSSON, Martin A. Konstnärsklubben hundra år. En kavalkad i bild och text... under medverkan av Folke Holmér. Stockholm (P. A. Norstedt & Söners förlag) 1956.

4:o (ca 290x210 mm.). 1 signerad litografi David Tägtström, lösy bifogad originalteckning Louis Sparre, plr.
Välbevarat rött skbd, helt guldsnitt. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar med signerad originallitografi av David Tägtström och en originalteckning (löst bifogad) utförd av någon av klubbens medlemmar (denna av Louis Sparre 1952 föreställand Molins fontän med omgivningar), detta nummer 4. 2 vol.

Se text

736839

2020-02-23